Podziękowanie Biskupa Opolskiego za pomoc dla dzieci w Aleppo

 

Drodzy Diecezjanie! 1 lipca br. zwróciłem się do Was z prośbą o zbiórkę pieniędzy na budowę ośrodka pomocy dla dzieci w Aleppo, w Syrii. Dzisiaj pragnę Was poinformować, że zbiórka przyniosła 350 tysięcy złotych. Pragnę Wam za nią serdecznie podziękować. 4 października, nasza diecezjalna Caritas przesłała pieniądze na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej, która również uczestniczy w pomocy. Akcję koordynują oo. franciszkanie z Katowic–Panewnik. Pozostają oni w bezpośrednim kontakcie z franciszkanami z klasztoru w Aleppo. Jak nas poinformował gwardian klasztoru w Aleppo, o. Firas Lutfi, latem tego roku rozpoczęto budowę ośrodka pomocy. Za dotychczas zebrane pieniądze wyremontowano i wyposażono zniszczone sale kolegium św. Antoniego, w którym pomoc otrzymuje codziennie 400 dzieci. Jeszcze w tym roku ruszy remont i rozbudowa boiska, basenu, zakup busów do przewozu dzieci i montaż baterii solarnych. Część dzieci z Aleppo nie będzie już musiała błąkać się po ruinach i weźmie udział w zajęciach, które – miejmy nadzieję – pozwolą im zapomnieć o straszliwych przeżyciach wojny. W imieniu dzieci z Aleppo oraz  ich opiekunów oo. franciszkanów, dziękuję za Waszą wielkoduszną i cenną pomoc, która wspiera jedność rodziny ludzkiej i buduje cywilizację miłości.

Bp opolski

Andrzej Czaja