Adres: ul. Józefa Hallera 2; 45-782 Opole
Kontakt telefoniczny: 77/474-69-71

Eucharystia

Eucharystia

Jest to Ofiara Ciała i Krwi Pana Jezusa, którą On ustanowił, aby w niej na całe wieki, aż do swego przyjścia, utrwalić Ofiarę Krzyża i tak powierzyć Kościołowi pamiątkę swej Męki i Zmartwychwstania. Jest znakiem jedności, więzią miłości, ucztą paschalną, podczas której przyjmujemy Chrystusa, duszę napełniamy łaską i otrzymujemy zadatek przyszłej chwały.

Ustanowienie

Chrystus ustanowił ją w Wielki Czwartek, "tej nocy, kiedy został wydany" (1 Kor 11, 23), celebrując ze swoimi Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Zgromadziwszy swoich Apostołów w Wieczerniku, Jezus wziął w swoje święte ręce chleb, połamał go i podał im mówiąc: " Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane". następnie wziął w swoje ręce kielich z winem, mówiąc: "Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego Przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moja pamiątkę".

Obecność Jezusa

Jezus Chrystus jest obecny w Eucharystii w sposób wyjątkowy i nieporównywalny. Jest w niej obecny rzeczywiście i substancjalnie: z Ciałem i Krwią, wraz z dusza i Bóstwem. Jest w niej obecny w sposób sakramentalny, to jest pod postaciami eucharystycznymi chleba i wina, cały Chrystus; Bóg i człowiek. Przeistoczenie oznacza przemianę całej substancji chleba w substancję Ciała Chrystusa i całej substancji substancji wina w substancję Jego Krwi. Ta przemiana dokonuje się w modlitwie eucharystycznej przez skuteczność słowa Chrystusa i działanie Ducha Świętego. Charakter widzialny chleba i wina, to jest "postacie eucharystyczne" pozostają niezmienne.

Kiedy jesteśmy zobowiązani do Eucharystii?

Kościół zobowiązuje wiernych do uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, i zaleca uczestniczyć także w inne dni.

A święta nakazane to:

  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 stycznia);
  • Objawienie Pańskie (6 stycznia);
  • Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy;
  • Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało;
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia).

Jakie są owoce przyjmowania Eucharystii?

Komunia św. pogłębia nasze zjednoczenie z Chrystusem i Jego Kościołem, podtrzymuje i odnawia życie łaski otrzymane na chrzcie św. i w bierzmowaniu, i ożywia nasza miłość do bliźnich. Umacniając nas w miłości, gładzi grzechy powszednie i zachowuje od przyszłych grzechów ciężkich. Kto chce przyjąć Komunie św. powinien być w pełni włączony w Kościół i znajdować się w stanie łaski, to jest bez świadomości grzechu śmiertelnego. Jeśli ktoś ma świadomość, że popełnił grzech ciężki( śmiertelny), powinien przed przyjęciem Komunii św. przystąpić do sakramentu pojednania. Ważne jest też skupienie i modlitwa, zachowanie ustanowionego przez Kościół postu i postawa zewnętrzna( gesty, ubranie) będąca wyrazem szacunku dla Chrystusa.

Parafia Rzymskokatolicka

pw. bł. Czesława w Opolu

ul. Józefa Hallera 2; 45-782 Opole

e-mali: Pawel.Landwojtowicz@diecezja.opole.pl

tel. 77/ 474-69-71

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. bł. Czesława w Opolu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Parafialne konta bankowe:
  • Konto parafialne: Bank PEKAO S.A. I.O. w Opolu 24 1240 1633 1111 0000 2651 6758
  • Konto remontowe: Bank PEKAO S.A. I.O. w Opolu 97 1240 5178 1111 0010 7836 9585
  • Konto Caritas: Bank PEKAO S.A. I.O. w Opolu 13 1240 5178 1111 0010 7837 0321

Regon Parafii: 040074013

NIP Parafii: 754-253-06-43