Adres: ul. Józefa Hallera 2; 45-782 Opole
Kontakt telefoniczny: 77/474-69-71

Chcemy zawrzeć ślub

Co jest potrzebne by zorganizować uroczystość ślubną w parafii?

ISTOTNE

Termin ślubu prosimy ustalić najpóźniej na 3 miesiące przed planowaną datą uroczystości!!!

Ważne zagadnienia dla narzeczonych

CZYM JEST SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA?

Małżeństwo to głęboka wspólnota życia i miłości między mężczyzną a kobietą zawarta w obliczu Boga, według formy ustanowionej przez Kościół. Sakrament małżeństwa zostaje zawarty wtedy, gdy mężczyzna i kobieta złożą przed Bogiem i Kościołem przyrzeczenie, które przyjęte i potwierdzone przez Boga dopełni się przez ich cielesne zjednoczenie.

Kościół naucza, że do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego potrzebne jest spełnienie trzech warunków:

  1. dobrowolna zgoda na jego zawarcie,
  2. zgoda na związek wyłącznie jedną wybraną osobą na całe życie,
  3. otwartość na dzieci.

JAKICH ŁASK UDZIELA SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA?

Sakrament małżeństwa rodzi między małżonkami węzeł wieczysty i wyłączny. Zgoda, przez którą małżonkowie oddają się sobie i przyjmują wzajemnie, zostaje przypieczętowana przez samego Boga. Dlatego zawarte i dopełnione małżeństwo osób ochrzczonych nie może być nigdy rozwiązane. Ponadto sakrament ten udziela małżonkom koniecznej łaski do osiągnięcia w życiu małżeńskim świętości oraz odpowiedzialnego przyjęcia dzieci i ich wychowania.

  • dokumenty tożsamości (dowód osobisty);
  • świadectwo chrztu (ważne jest 6 miesięcy od daty wystawienia;
  • świadectwo ukończenia nauki religi w zakresie szkoły średniej oraz świadectwo ukończenia nauk przedmażeńskich);
  • (jeśli ślub ma być konkordatowy) Zaświadczenie z Urzędu Stany Cywilnego o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego (ważne są 6 miesięcy od daty wystawienia; opłata skarbowa wynosi ok. 80 zł.);
  • (jeśli narzeczeni są już po ślubie cywilnym) Odpis aktu małżeństwa cywilnego.

  1. Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia narzeczonej lub narzeczonego. Tam, na trzy miesiące przed ślubem, narzeczeni zgłaszają się do spisania protokołu przedślubnego, przynosząc ze sobą dowody osobiste i wnioski z USC (jeśli jest to ślub tzw. konkordatowy). Wcześniej niż trzy miesiące przed ślubem, możliwe jest jedynie wstępne ustalenie terminu ślubu.

  2. Ślub powinien mieć miejsce w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. W wyjątkowych sytuacjach, dla słusznych przyczyn, narzeczeni mogą prosić swego księdza proboszcza o zezwolenie na ślub w innym kościele. W takiej sytuacji zezwolenie, zwane licencją, otrzymują dopiero po wygłoszeniu zapowiedzi, wysłuchaniu nauk przedślubnych, rozmowie duszpasterskiej i po złożeniu metryk Chrztu św.

  3. Zapowiedzi głoszone są przez 3 niedziele w parafii i narzeczonego i narzeczonej. Podstawą do głoszenia zapowiedzi jest protokół przedślubny i pismo, które otrzymuje się dla drugiej parafii w miejscu spisania tegoż protokołu. Pismo to należy jak najszybciej dostarczyć do właściwej parafii, a po wygłoszeniu zapowiedzi odebrać zaświadczenie wygłoszenia i przekazać do parafii, w której został spisany protokół przedślubny.

  4. Metryki Chrztu należy złożyć najlepiej w dniu spisania protokołu przedślubnego, a najpóźniej przy spisaniu akt ślubu lub wystawieniu licencji. Metryka musi nosić świeżą datę wystawienia (nie wcześniejszą niż 3 miesiące do daty ślubu) i posiadać adnotację o stanie wolnym.

  5. Narzeczonych obowiązują 2 spowiedzi przedślubne: pierwsza na początku przygotowań, druga krótko przed zawarciem małżeństwa.

  6. Zaświadczenie z USC pozwalające na małżeństwo konkordatowe lub o zawarciu związku w USC narzeczeni dostarczają do parafii w dniu spisania protokołu z datą nie wcześniejszą niż trzy miesiące do daty zawarcia związku małżeńskiego.

  7. Sakrament małżeństwa narzeczeni przyjmują zwykle podczas Mszy św. Jeśli jest to ślub poza Mszą św. należy wcześniej poprosić kapłana o Komunię św.

  8. Na robienie zdjęć, filmowanie i nagrywanie podczas ślubu należy uzyskać zezwolenie u księdza proboszcza lub innego kapłana sprawującego liturgię.

Oboje narzeczeni są zobowiązani do wysłuchania nauk przedślubnych i konferencji w punkcie poradnictwa rodzinnego - czego dokonać można także w naszej parafii lub w innych ośrodkach.

NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE w naszej parafii odbywają się w Sali Katechetycznej. Jest to spotkanie weekendowe. Rozpoczęcie w piątek o godz. 18.00 i drugi dzień w sobotę od godz. 09.00. Jak się zgłosić? Umów się telefonicznie, numer podany na końcu informacji. Poradnia Rodzinna zaprasza na spotkanie w poniedziałek od 17.00-19.00 na plebani. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 668 922 445 u Pani Teresy.

OD PAŹDZIERNIKA ZAPRASZAMY NA WEEKENDOWE NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE!!!

Najbliższe terminy spotkań:

  • październik: 4/5
  • listopad: 8/9
  • grudzień: 13/14

Terminy nauk w Opolu można znaleźć na stronie www.dr.opole.pl. Weekendowe kursy dla narzeczonych prowadzone są m.in. w Miedoni, koło Raciborza - www.miedonia.pl oraz Ośrodku Promocji, Edukacji i Terapii Rodzin w Nysie - www.rodzinnanysa.pl

Dobrych przygotowań do zawarcia sakramnetu małżeństwa!!!

Parafia Rzymskokatolicka

pw. bł. Czesława w Opolu

ul. Józefa Hallera 2; 45-782 Opole

e-mali: Pawel.Landwojtowicz@diecezja.opole.pl

tel. 77/ 474-69-71

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. bł. Czesława w Opolu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

Parafialne konta bankowe:
  • Podstawowe: Bank PEKAO S.A. I.O. w Opolu 24 1240 1633 1111 0000 2651 6758
  • Remont dachu kościoła: Bank PEKAO S.A. I.O. w Opolu 67 1240 1633 1111 0011 4433 5933
  • Remontowe: Bank PEKAO S.A. I.O. w Opolu 97 1240 5178 1111 0010 7836 9585
  • Caritas Parafialny: Bank PEKAO S.A. I.O. w Opolu 13 1240 5178 1111 0010 7837 0321

Regon Parafii: 040074013

NIP Parafii: 754-253-06-43