84 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Opolu.

Obchody pod pomnikiem poprzedziła Msza Św. w intencji ofiar, którą celebrował i wygłosił homilię okolicznościową ją ks. Rafał Bałamucki, proboszcz parafii bł. Czesława i kapelan Opolskiej Rodziny Katyńskiej. Obok ołtarza ustawiono kopię obrazu Matki Boskiej Katyńskiej.

Fragment homilii:

Prawdę o tamtych wydarzeniach wciąż powtarzamy i każdego roku upominamy się o nią. Pochowani w bezimiennych grobach zasługują na to, by otrzymali prawdziwe imię, imię patriotów. Oni świadczą, że patriotyzmu nie trzeba się bać. Poczucie patriotyzmu i trwania przy dobru ojczyzny nie jest zaprzeczeniem otwartości świata. Kto te wartości przeciwstawia, kłamie. (…) Potrzeba waszego świadectwa. Widzę, gdy spotykamy się co roku, iż jest nas coraz mniej. Ale nawet jeśli nasze usta zamilkną, będzie wołać ziemia katyńska. Ona nie zamilknie.

Następnie wszyscy udaliśmy się pod pomnik, przy kościele bł. Czesława.

– Jesteśmy przy pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jesteśmy dumni, że jest taki pomnik w Opolu. Możemy się tu spotykać w rocznicę zbrodni w Katyniu. Nie możemy tego robić na cmentarzach wojennych Rosji i Ukrainy. Tam są mogiły naszych bliskich. Tam też realizowany jest zbrodniczy plan Putina niszczenia ludności i miast, a w nich nawet takich obiektów jak cmentarze, ale też przedszkola i żłobki. Oddajemy hołd polskim oficerom, żołnierzom Wojsk Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszom Policji Państwowej i wszystkim bestialsko zamordowanym w Katyniu, Charkowie, Twerze, w Bykowni i w innych miejscach kaźni – mówiła Urszula Gawor, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu, w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Po przemowach uczestnicy wzięli udział w Apelu Pamięci, który zakończyła salwa honorowa i następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem.