1983

W 1983 roku otrzymano wstępną zgodę na ogrodzenie terenu budowy i na przygotowanie jego zaplecza. Następnie zapadła decyzja o budowie kościoła pod wezwaniem błogosławionego Czesława.
W sierpniu 1983 roku powierzono ks. Janowi Bogackiemu przyjście z pomocą proboszczowi Parafii Św. Krzyża w sprawach budowlanych. Miał on równocześnie rozpocząć na Zaodrzu organizowanie życia parafialnego. Zamieszkał w budynku przy Wydawnictwie Św. Krzyża, obok opolskiej katedry i stamtąd wyruszał za Odrę, aby doglądać rozpoczynające się prace. Z czasem, stał się samodzielnym koordynatorem inwestycji.

Przy placu budowy, 22 grudnia 1983 roku, stanął barak. Miał być namiastką przyszłego kościoła parafialnego. Oprócz kaplicy, znalazły się w nim magazyny, warsztaty, kancelaria i salki do zajęć. Pierwszą mszą świętą w baraku, którą odprawił ks. Stefan Baldy, była Pasterka, 24 grudnia 1983 roku. Zgromadziła się wówczas nadspodziewanie wielka liczba mieszkańców Zaodrza. Władze, zaniepokojone tym faktem, zakazały urządzania nabożeństw w baraku, a Biskup Ordynariusz został wezwany przez odpowiedni urząd, w celu złożenia wyjaśnień. Był to czas odległy zaledwie o kilka miesięcy od daty zniesienia stanu wojennego w Polsce.